A füst és az adrenalin ellenére üresnek éreztem magam

A driftversenyek világa nekem mindent jelentett. A motorok bömbölése, az abroncsok csikorgása, az olaj- és gumiszag keveréke mindig feltöltött. Legalábbis korábban. Egyre többször vettem észre, hogy már nem tudom átadni magam az élménynek. Egyik futam közben, mikor a boxutcában vártam a soromra, belém hasított: nem csak a versenypályán nincsen már lendület, hanem otthon, az ágyban sem. A legrosszabb az volt, hogy erről senkivel nem tudtam beszélni. Úgy éreztem, szégyen lenne bevallani, hogy a férfiasságom csődöt mondott. És ez az érzés lassan felemésztett.

Lehet, hogy még inkább nyomasztott a dolog ellentmondásossága: férfias dolgok közepette valamiért nehezebb férfinak éreznem magam.

Amikor a drift nem csak a pályán jelent megcsúszást

Otthon sem mentek simán a dolgok. A kapcsolatunk szexmentes párkapcsolattá fejlődött vissza. Mint egy szeretetteljes barátság.

Eleinte azt hittem, a stressz miatt nem működik. Aztán jött a képernyő: egyre többször nyúltam pornóhoz és következett az ezirányú függőség.

A nemi vágy hiánya lassan állandó lett. Próbáltam elfedni, mintha nem lenne gond, de a potenciazavar egyre többször bekopogott. A párom egyre távolabb került, és én egyre mélyebbre süllyedtem egy olyan spirálba, amiből nem láttam kiutat. Egyre nehezebb volt koncentrálni a munkára, a versenyekre. Úgy éreztem, hogy minden, amit addig elértem, kezd kicsúszni a kezeim közül.

Egy driftblog kommentje indított el az út során

Nem szokás kommenteket olvasnom, de aznap mégis megtettem. Valaki leírta, hogy a stressz és a szexuális zavarok kéz a kézben járnak, és megemlítette Somorjai Martina szexológus nevét. Rákerestem, és megtaláltam a tanácsadásokat bemuató oldalát.

Először csak nézelődtem ott. Elolvastam néhány blogot, néztem a visszajelzéseket. Az egész diszkrét volt, empatikus, nem éreztem, hogy ez „csak egy újabb pszichológus” lenne. Akkor döntöttem el: megpróbálom.

A telefonos konzultáció nem megfutamodás volt, hanem kilépés a bokszutcából

Nem tudtam, mit várjak. Rettegtem mindentől, ami ezzel kapcsolat. De a telefonos konzultáció alatt érzékeny figyelmet kaptam. Nem kérdeztek többet, mint amennyit el tudtam mondani. Lelki segítségnyújtást, teret kaptam, ahol nem kellett félni. Nem volt ciki, hogy potenciazavarral küzdöm vagy hogy a korai magömlés is problémát jelent.

Végre nem voltam egyedül. Először éreztem hosszú idő után, hogy nem vagyok reménytelen. Somorjai Martina szexológus hangja nyugodt volt, nem ítélkezett, csak kérdezett. És én válaszoltam – először őszintén, szégyen nélkül. Ez volt az első igazi lépés.

A szexológia nem csak pszichológia, hanem helyreállítás

A szexuális problémák kezelése férfiaknál nem lehet tabutéma. A Skype szexterápia valódi eszközöket adott. Rájöttem, mennyit vett el belőlem az internetfüggőség, a mobiltelefon-függőség, a menekülés a valóság elől. Megtanultam kapcsolatot teremteni. Lassan, de biztosan, visszajött a vágy is. A terápia nem csupán arról szólt, hogy „beszéljünk róla”, hanem valódi gyakorlatokat kaptam. Elkezdtünk dolgozni azon is, hogyan tudok újra közel kerülni a páromhoz, hogyan tudok nemet mondani a függőségeimre. A szexuálterápia eszközei kinyitottak bennem valamit, amit régóta zárva tartottam. Nem volt gyors folyamat, de minden egyes beszélgetés után egyre könnyebb lett.

A babaprojekt most már nem csak remény, hanem terv

A párommal elkezdtünk nyitni egymás felé. A babaprojekt, amit korábban halogattunk, már napirenden van. Már nem félek, hogy a korai magömlés vagy a merevedési zavar ezt elronthatja.Küzdöttem, de már reménnyel telve nézek előre. A terápiának köszönhetően már nem csak testileg, hanem lelkileg is ott vagyok a kapcsolatunkban. Újra merünk álmodni – közösen. És ez minden küzdelmet megért.

A párom mindent elfogadott volna, de erre a dologra nekem is szükségem volt, ahogy egy ilyen helyzetben mindenkit a maga szempontjából is zavar (sokszor főleg a maga szempontjából van ez így), valami ennyire fontosnak a hiánya.

A driftpályán újra élvezem a csúszást – otthon pedig a kapcsolatot

Ha te is húzódsz, ha nem tudod, mi a baj, csak érzed, hogy valami nincs rendben, keress rá Somorjai Martinára. A szexuális tanácsadás lehetőség arra, hogy ne csak a driftpályán találd meg a kontrollt, hanem az életedben is. Ahogy nekem segített, neked is fog. Csak indulj el. Nincs jó időpont – csak az, amit választasz. Ha elindulsz, már megtetted az első és legfontosabb kanyart a cél felé. A cél pedig nem más, mint egy kiegyensúlyozott, boldog élet – odabent és odakint is.

Lehet a driftelés akár pótlék is?

Egy ponton még ezen is elgondolkodtam… Ne tegye tönkre a hobbijainkat, hogy más területen nem vagyunk egészek!

A legtöbb férfiról, aki végigsétál az utcán egy sportos, izompólóban feszítő testben vagy épp driftel a külvárosi ipartelep parkolójában, első pillantásra azt gondolnánk: „ő igazán tudja, mit akar, és el is éri”. A valóság azonban sokszor egészen más. A férfiak jelentős része ugyanis egész életét egy láthatatlan, belső feszültséghálóban éli le – szorongva, magát túlteljesíteni próbálva, folyamatos megfelelési kényszerrel küzdve.

A férfiidentitás hosszú időn át egyenlő volt az erővel, a teljesítménnyel, a problémamentes szexualitással. Ha ezek közül bármelyik megbillen, a férfi saját magát kérdőjelezi meg – nem a helyzetet, hanem a személyiségét. Különösen igaz ez az olyan kényes területeken, mint az impotencia vagy az alacsony libidó, ahol a test nem működik úgy, ahogy „kéne”. Ezek a problémák ritkán beszédtéma, és még ritkábban okok az őszinte segítségkérésre.

Sok férfi ilyenkor nem befelé, hanem kifelé fordul. A szorongást és a kisebbrendűségi érzést nem ritkán extrém hobbi kompenzálja: testépítés, gyorsulási versenyek, veszélyes sportok, kockázatos vállalkozások. A cél egyértelmű: bizonyítani magának és másoknak, hogy igenis „férfi a talpán”. Ha az ágyban nem tud uralkodni a testén, akkor legalább a súlyzók felett vagy a gázpedálon legyen kontrollja. Ez részben működhet is – hiszen az izomépítés vagy a driftelés örömöt és sikerélményt ad –, de hosszú távon csupán elfedi az alapvető problémát.

Ezek a kompenzációs stratégiák ugyanis ritkán oldják meg a szorongás gyökerét. A test formálása nem gyógyítja a lelket, és a motor zúgása nem nyomja el végleg a belső bizonytalanság hangját. Ami még rosszabb: ezek az utak idővel addiktívvá válhatnak, újabb és újabb extrém ingerre lesz szükség ahhoz, hogy fenntartsák az önértékelést. Eközben a valódi probléma – legyen az párkapcsolati feszültség, önbizalomhiány vagy épp szervi eredetű szexuális zavar – érintetlenül marad.

Ezért is lenne fontos, hogy a férfiak bátrabban lépjenek ki a túlbüszkeség árnyékából. Nem gyengeség, hanem bátorság, ha valaki felismeri: egyedül nem boldogul. Egy szexológus, pszichológus vagy urológus nem azért van, hogy ítélkezzen, hanem hogy segítsen. Az igazi férfiasság nem a hibátlanságban rejlik, hanem abban, hogy képesek vagyunk szembenézni önmagunkkal.

A szakemberhez fordulás sokszor megdöbbentően egyszerű és felszabadító lépés. Egy őszinte beszélgetés, egy jól célzott terápia vagy egy alapos orvosi kivizsgálás új távlatokat nyithat. Az életminőség, a kapcsolatok és az önbecsülés is látványosan javulhat, ha a férfi nem csak a „maszkját” edzi, hanem a belső világát is gondozza.

A valódi erő abban rejlik, ha el tudjuk engedni a látszatot, és hajlandók vagyunk a megoldás felé indulni. Mert nincs férfiasabb annál, mint felelősséget vállalni a saját testi-lelki egészségünkért.